Bumsen 1
Zion Park. tade för oss att vi skulle parkera så
långt in vi kunde komma, och att inte gå ut i motorcykelkläder! ”Presidenten” i ett av stans två rivaliserande mc-gäng hade blivit mördad. Begravningen ägde rum samma dag som vi kom. Nu var detta mcgäng ute efter hämnd och trakasserade och fördärvade alla och allt som hade med motorcykel att göra. Vid 02-tiden på natten gick brandlarmet och alla lämnade hotellet. Vi trodde att nu har våra motorcyklar sprängts och står i brand. Det var dock falskt larm. Cyklarna var välbehållna, men det var lite svårt att somna om. Nästa dag var vi ”lediga” för att utforska det vackra San Fransisco. En väldigt vacker stad med massor att se. Vi skulle gärna ha stannat flera dagar. US 1. En av världens vackraste vägar. Dag tolv vänder vi mot syd, och ut på US 1. En av världens vackraste vägar. Och det är en bedövande vacker utsikt ut över Stilla havet. Vägkanten på vissa ställen stupar brant ner i havet. Fortsätter till Monterey för övernattning. Nästa dag kör vi längs kustvägen, genom Carmel, där Clint Eastwood är borgmästare och fram till Big Sur för lunch. På baksidan av restaurangen rann en liten bäck och där fanns stolar och bord utsatta mitt i bäckfåran så att man kunde svalka fötterna medan man åt! Avslutar dagen vid hotellet i Cambria. Dagen därpå en kortare körning till Solvang. En dansk by mitt i Kalifornien med skön avkoppling i solen vid poolen före den gemensamma middagen. Piren i St: Barbara. Lunch nästa dag ute på piren i Santa Barbara. Hellefisk, pilgrimsmusslor och annat gott från havet. Enligt vår servitris, så ägdes en passerande jätte-katamaran av skådespelaren Warren Beatty. Samma källa berättade att han köpt den för $8 milj. Motorcykelresans sista dag, den 16:e, bjöds vi på en härlig frukost av en släkting till Kay, en av deltagarna. Sandy som denna vänliga dam heter, bodde högst upp på berget i ett stort hus med fantastisk utsikt över Ventura och Stilla Havet. Ännu en av alla dessa raksträckor. Efter vederbörligt tack och adjö bar det av till Los Angeles där vi skulle lämna tillbaka våra motorcyklar och bilen. Körde genom kända Malibu och Santa Monica och avslutade vid parkeringen till ”Eaglerider”. Vi hade då kört sammanlagd 360 mil, varav ett antal mil på Route 66. Avsked med Debi och slutet på den arrangerade resa. Dock hade vi ytterligare två dagar kvar att turista i L. A. före hemresan. Vi gjorde en gemensam sightseeing-tur och fick se kända ställen som Beverly Hills, Rodeo drive, Hollywood, Sunset Bouleward, Walk of Fame, MGM studios, Walt Disneys donation till L. A., en ny konserthall, China Town, Venice Beach etc. Häftigt! Under resans gång fick vi alla ett öknamn/alias av Debi . Hon förklarade att det är vanligt att mc-folk använder sitt alias i stället för sitt riktiga namn. Anledningen får var och en gissa sig till! En lång flygresa hem avslutade äventyret. Det har varit en fantastisk resa fylld av upplevelser och intryck som vi kommer att bära med oss mycket länge. 22 BUMSEN 2 – 2009